Skip to main content
Életmód

Inzulinrezisztencia: 5 jel, hogy ideje lecserélni a cukrot!

By 2020-10-15október 19th, 2020No Comments

Az inzulinrezisztenciát gyakran a cukorbetegség előszobájaként emlegetik. A folyamat visszafordítható, ha időben felismerjük, változtatunk életmódunkon és szakorvoshoz fordulunk. Felismerése azonban nem könnyű, hiszen gyakran semmilyen tünettel nem jár. Van azonban pár intő jel, amikor már lehet gyanakodni arra, hogy el kell hagyni a cukros ételeket.

Az inzulinrezisztencia a statisztikák szerint ma minden második nőt érinti, mégis alig tudnak róla néhányan. Egy sima vérkép alapján a háziorvos is azt mondhatja, hogy nincs semmi gond, mivel az éhgyomri vércukor értéke ilyenkor még teljes normális, miközben már egy igen komplex szénhidrát-anyagcsere zavar húzódik a háttérben. Az inzulinrezisztencia ugyanis csak terheléses vércukor vizsgálattal mutatható ki. Persze intő jelek lehetnek, amikor már érdemes orvoshoz fordulni és azonnal elhagyni a cukrot.

Mi az inzulinrezisztencia?

Az emberi szervezet működése szempontjából nagyon fontos, hogy a vércukorszint megfelelő legyenek, aminek szabályozásáért az inzulin nevű hormon felel. Az inzulint a hasnyálmirigyben található Lagerhans-szigetek (belső elválasztású mirigy szigetek) termelik. Az inzulin feladat az, hogy segítse a cukor bekerülését a sejtekbe. 

Az inzulin jelenlétét a vérben a sejtfelszínen található inzulin-receptorok érzékelik, ha egy szervezet egészségesen működik. Amikor ezek a receptorok nem érzékelik megfelelően az inzulin jelenlétét a vérben a sejt éhezni kezd, az inzulinreceptorok pedig egyre nehezebben érzékelik az inzulin jelenlétét a vérben, egyre nagyobb és nagyobb inzulinválaszra van szükségük, ezért egyre több cukornak kell lennie a vérben, hogy annak egy része bekerülhessen a sejtekbe tápanyagként. A hasnyálmirigy viszont ebben az erőltetett menetben könnyen kifárad, ami gyakorlatilag borítékolja a kettes típusú diabétesz kialakulását. Ha csak időben észre nem vesszük és komolyan vesszük a kialakult problémát. Megfelelő táplálkozással, rendszeres sporttal és egy jó szakorvossal ugyanis ez az állapot még visszafordítható!

Miért fontos elhagyni a cukrot annak, aki inzulinrezisztens?

Ehhez a legfontosabb a cukorfogyasztás teljes elhagyása, valamint a dietetikusok által ajánlott 160 grammos diéta elkezdése. Nagyon fontos persze, hogy az étrend személyre szabott legyen, hiszen minden szervezet más és más. Egy egészséges étrend összeállításánál nem csak a cukorbevitel számít, hanem az is, hogy minden létfontosságú tápanyagból elegendő jusson a szervezetbe, és persze figyelembe kell venni az egyéni ételérzékenységeket, esetleg kóros betegségeket, hétköznapi szokásokat és a fizikai aktivitást is. Ez az oka annak, amiért mindig érdemes szakemberhez fordulni táplálkozási kérdésekben. Az azonban biztos, hogy a cukor mellőzésével már óriásit léphetünk előre az egészség útján!

Mit együnk cukor helyett?

Szerencsére nem kell lemondani az édes finomságokról! Van jó néhány olyan cukor alternatíva, melyet inzulinrezisztensek és cukorbetegek is nyugodtan fogyaszthatnak, hiszen nem emeli meg a vércukorszintet. Ilyen például a xilit, az eritrit és a stevia is. Amennyiben észreveszel magadon néhány inzulirezisztenciára utaló jelet, inkább állj le a cukorral és jelentkezz be egy terheléses vércukor vizsgálatra. Ezzel nem veszíthetsz semmit, csak egészségesebb leszel!

Édességet akarok! Most!

Szinte vérben forognak a szemeid amíg nem jutsz édességhez? Nem tudsz koncentrálni, furcsán érzed magad és szinte mindentől ideges leszel, amit mondanak neked, majd egy kocka csoki, vagy egy falat sütemény és mintha ez az érzés soha nem is létezett volna? Ismerős? Különösen menzesz előtt? Ennek az oka, az úgynevezett PMS, vagyis a premenstruációs szindróma. Nagyon gyakori, szinte kivétel nélküli az inzulinrezisztenciával élő nők esetében. Ha gyakran tapasztalod magadon ezt a jelenséget mindenképpen váltsd le a cukrot. Az eritrittel bűntelenül élvezheted a finom ízeket és még az étkészlet is egyben marad.

Válts eritritre, ha túlsúlyos vagy!

Sokat sportolsz, normálisan étkezel, mégsem fogysz? Akkor könnyen lehet, hogy inzulinrezisztencia húzódik a problémád hátterében. Járj utána, derítsd ki és hagyd el a cukros ételeket. Sokszor már a cukor elhagyása is beindítja az anyagcsere-folyamatok felgyorsulását, javulását. Nehéz letenni, mert minél több édeset eszik az ember, annál jobban kívánja. Pont ezért nagyon jó alternatíva az eritrittel készült diabetikus tejcsokoládé, a fehércsokoládé, vagy a szintén diétás mogyorókrém. Így nem kell lemondani a finom ízekről. De a mértéktartásra a diabetikus édességek esetében is figyelni kell!

Az inzulinrezisztencia egyik tünete a hajhullás és az aknék!

Ha rendszeresen küzdesz hajhullással és az álladon állandóan makacs aknék jelennek meg az nagyon sokminden más mellett az inzulinrezisztencia egyik tünete lehet. Mindenképpen érdemes utánajárni és a cukrot azonnal eritritre cserélni. A hajadra készíts pakolást, a bőrödre pedig használj természetes összetevőket tartalmazó, parabénmentes natúrkozmetikumokat, melyek segítenek a makacs aknék elmulasztásában, amíg belül is sikerül rendet teremteni.

Túlzott szőrnövekedés és menstruációs zavarok

A nőknek nemcsak esztétikai, de lelki traumát is okoz, ha azt tapasztalják, hogy hirtelen másként és olyan helyen szőrösödnek, ahol egyébként nem kellene. A mensturációs problémák pedig csak tovább fokozzák ezt a feszült érzést. Mindez az inzulinrezisztencia mellett hormonális problémákat is jelenthet, így mindenképpen érdemes elmenni egy alapos kivizsgálásra és teljesen letenni a cukrot.